My Greek Kitchen

My Greek Kitchen

(5)
Melbourne, VIC

Greek Glyka – Sweets

What to Bring

  • A sweet tooth
  • Enthusiasm

What to Wear

  • Casual comfortable clothes and closed shoes.

Greek Glyka – Sweets

About This Class

What You Will Learn

  • Improve your kitchen skills
  • Make authentic Greek sweets
  • Learn about Greek sweets

What You Get

  • One standard glass of quality wine, mineral water, coffee and tea.
  • Participation in the cooking is optional but advisable.
  • A sit down and enjoy the desserts we make with a coffee or a glass of wine.

Description

There is no comparison of home made sweets to the ready bought.  You will learn how easy it is to make things such as baklava, galatoboureko (custard in filo) and rizogalo (rice custard) with cinnamon.

Home made syrup is nowhere as sweet and certainly a lot fresher and custard is made using fresh ingredients instead of custard powder.  You will be surprised how easy it is.

Our November/December Xmas classes we will be making kourabiedes, baklava and lokoumades - which are a must on the Christmas table.

Date and Time

Number of Tickets

No Tickets Available Yet
{{ticketing.name}} - {{ticketing.price | currency : '$' : 2}}
SOLD OUT

Merchandise

{{merchandise.name}} - {{merchandise.price | currency : '$' : 2}}
SOLD OUT

{{error}}

See yourself here?
Book soon. 546 people viewed this class.
(1)
V
Jun 2016
Greek Glyka – Sweets - 31 May 2016 6:30 PM

The instructor was very friendly, informative.The problem is I was hoping for a hands on experience and it was not.She pretty much made everything and kept everything that was made.No it was not worth it's money at all!For what I payed I really expected more!very expensive !

Reply from My Greek Kitchen Feb 2017

Hi Vivian, my apologies for taking so long to reply but I did not see your comments till a few days ago. I am sorry you were disappointed in the class you did and would like to take the opportunity explain a few things. Due to health regulations, I am not allowed to give food for participants to take away with them, but participants are welcomed to eat, whilst in my premises as much as they want. The cost of my classes are based on the cost of my ingredients, my time for preparation prior to the class and also my time to clear up afterwards. Although the classes may run for 3 -6 hours depending on what you do, there are hours of preparation prior to the class and I feel my prices are fair and competitive in the market place. Its something I am very conscious of, and something I keep an eye on constantly. To be honest with you, I encourage all of my clients to participate as much as possible so they learn first hand, so I apologize if you felt you had no participation. If my memory serves me right, that night we had a one on one class and remember you helping me. I would like to offer you to join me if you can, March 04 2017, for another class on Greek sweets - complimentary.